Gnn tm haberleri Knye letiim Reklam
Gazete Hayat
Hakkari sele teslim!
Hakkari sele teslim!
Meteoroloji'den kritik uyarı!
Meteoroloji'den kritik uyarı!
Lice’de çatışma!
Lice’de çatışma!
Kılıçdaroğlu isyan etti
Kılıçdaroğlu isyan etti
PKK'ya darbe!
PKK'ya darbe!
YAŞAM

Kendi Mikroülkelerini Kuran 15 Kişi

İşte son yüzyılın en ilginç 15 mikroülkesi

3.12.2015 - 11:12
Kendi Mikroülkelerini Kuran 15 Kişi

Mikroülke, egemen devlet olma iddiasında olan ama öyle olmayan, coğrafi veya varsayımsal bir arazi parçasıdır. En sade tanımıyla, bir mikroülke yaratmak için tek yapmanız gereken 'Mikroülke kurdum' demek. Eğer daha süslü bir şeyler istiyorsanız kendi pasaportunuzu, para biriminizi, sembolik kıyafetinizi ve bir ülkeye ait diğer teçhizatları tasarlayabilirsiniz. Birleşmiş Milletlerin sizi tanıması için başvuru yapmak isteğe kalmış ama doğası gereği mikroülkeler, diğer ülkeler ve uluslararası kurumlar tarafından tanınmıyorlar.

Bazı mikroülke girişimleri politik bir ideolojiyle oluşturuluyor, bazıları sadece şaka amaçlı. Bazı verilere göre şu an aktif olarak var olan 400'den fazla mikroülke var. İşte aşağıda son yüzyılın en ilginç 15 mikroülkesi:

1. Vít Jedlicka - Liberland

Nisan 2015'te, Vít Jedlicka isimli Çek vatandaşı, Sırbistan ile Hırvatistan arasındaki 7 kilometrekarelik sahipsiz bir araziyi "Özgür Liberland Cumhuriyeti" adıyla özgürlükçülük cenneti olarak ilan etti. Mikroülkenin websitesinde şöyle yazıyor: "Liberland'ın mottosu: 'Yaşamak ve yaşanmasına izin vermektir', çünkü Liberland, halkının kişisel ve ekonomik özgürlüğünden şeref duyar."

Şu anda, aşağıdaki özellikleri sağlayan kişilerden başvurular alınıyor:

1. Başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygı duymak
2. Dokunulmaz olan özel alan mülkiyetine saygı duymak
3. Komünist, Nazi veya diğer radikal bir geçmişin olmaması
4. Sabıka kaydı olmaması

Jedlicka, TIME dergisine, mikroülkesini durumasını takip eden birkaç gün içerisinde 20.000 vatandaşlık başvurusu aldığını, ancak bunlardan sadece 3.000-5.000 kadarını kabul edeceğini belirtti.

Duyurunun yapıldığı sırada, bölgede sadece yıkık dökük avcı kulübeleri bulunsa da ve hem Hırvat hem de Sırp polisi o zamandan beri bölgeye girişi engellemiş olsa da, başkan Jedlicka yine de yeni ülkesine destek toplamak için uluslararası ziyaretlerini sürdürüyor.

2. Paddy Roy Bates- Sealand Prensliği

Dünyanın en başarılı mikroülkelerinden biri, 1967 yılında, İngiltere kıyısının 10 kilometre açığındaki 2. Dünya Savaşından kalma bir uçaksavar platformuna kuruldu. Eski İngiliz Genelkurmay Başkanı Paddy Roy Bates, platformu 1966'da önce korsan radyo yayınlarını iletmek için kullandı, ardından da ülkesini ilan etti: Sealand Prensliği

Bugün, Sealand, radyo yayınlarına devam ediyor ve aynı zamanda online veri sığınağıhaline geldi. 1999'dan beri Bates'ıin oğlu Prince Michael tarafından yönetilen ülkenin kendi tapınağı, hapishanesi, bayrağı, para birimi, pulu, ulusal marşı ve pasaportunun yanısıra kendisini tanımayan ve yalnız bırakan İngiltere'yle gergin ilişkileri var. Ayrıca kraliyet ünvanları da satıyor! Her şeye sahip olan biri için mükemmel bir hediye.

3. Leicester Hemingway - Yeni Atlantis Cumhuriyeti

4 Temmuz 1964'te Ernest Hemingway'in küçük erkek kardeşi Leicester Hemingway, Jamaika açıklarındaki uluslararası sularda 2,5 metreye 9 metrelik bir bambu teknesinin yarısını kendi ülkesi olarak ilan etti: Yeni Atlantis.

Hemingway, ABD vatandaşlarının ABD hükümeti adına, sahipsiz martı gübresi içeren herhangi bir adanın, kayanın veya yerin sahibi olabileceğini belirten ABD Guano (martı gübresi) Adaları anlaşması kapsamında ülkesini ilan etti. (Martı gübresi o zamanlar değerli bir ticari gübre ürünüydü). Hemingway adanın yarısının ABD hükümetine diğer yarısının ise Yeni Atlantis'e ait olduğunu ilan etti.

Hemingway Yeni Atlantis pullarının satışından elde edeceği gelirle deniz araştırmaları topluluğu işletmeyi umuyordu ama işler beklediği gibi gitmedi. Evrensel Posta Birliği ülkesini veya pullarını tanımadı. Tekne birkaç sene sonra şiddetli kasırgalar sonucu imha oldu ve kalıntıları balıkçılar tarafından yağmalandı.

4. Jeremiah Heaton - Kuzey Sudan Krallığı

2014'te Virginia'lı çiftçi, Sudan ve Mısır arasındaki 'Bir Tawil'deki bir arazi parçasınıkendi ülkesi olarak ilan etti ve böylece yedi yaşındaki kızını da presenses yapmış oldu. Kızı çok mutlu olduğunu açıkladı ama ülkelerini hiçbir devlet tanımadı. Şu anda ülke hakkında tartışmalı bir film çekilmekte olduğu söyleniyor.

5. Tomáš Harabiš Valašské - Wallachia Krallığı

Yazar ve fotoğrafçı Tomáš Harabiš Valašské, Wallachia Krallığını 1997 yılında Çek Cumhuriyetinin güneydoğusunda turizmi tanıtmak amacıyla kurdu. Çek aktör Bolek Polívka, ülkenin başkanı Muhteşem Kral Boleslav olarak ilan edildi. Turist çekme konusunda başarılı olsa da, mikroülke 2011'de Polivska'yı bu kurgusal ülkeden finansal destek talep etmesinin ardından ünvanından eden acı bir hükümet darbesiyle karşılaştı.

6. Leonard Casley - Hutt River Prensliği

1970 yılında Leonard Casley, buğday payındaki kısıtlamalar nedeniyle Batı Avustralya eyalet hükümetine sinirlendi. Cevabı ne mi oldu? 75 kiometrekarelik çiftliğini kendi ülkesi olarak ilan etmek: Hutt River Prensliği. Bugüne kadar Casley kendi ülkesinde Prens Leonard olarak hüküm sürüyor.

The Telegraph gazetesine göre, Prens Leonard bir defasında Avustralya'ya savaş ilan etti ancak bir cevap alamayınca birkaç sene sonra ateşkes ilan etti.

7. Michael Oliver - Minerva Cumhuriyeti

1970'lerin başlarında emlak imparatoru Michael Oliver ve bir grup Amerikalı özgürlükçü, Tonga'nın 400 km. açıklarındaki kayalıklarında Minerva Cumhuriyeti'ni ilan ettiler. Tonga Kralı bu işten pek hoşlanmadı ve askerlerini adayı işgal etmeye gönderdi, ülkeyi önce resmi olarak kendi ülkesine kattı ve ardından yok etti.

8. Paul Delprat - WY Prensliği

Avustralyalı sanatçı ve öğretmen Paul Delprat, 'WY Prensliği, Sanatçı Prensliği'ni 1960 yılında bir konsept olarak oluşturdu. Otoban yapılması başvurusu hakkında belediye meclisiyle 17 yıldır süren mücadelesinden bıkıp 2004'te konseptini gerçeğe dönüştürdü ve arazisinin Sydney'in banliyosünden ayrıldığını ilan etti. Prensliğin sakinleri arasında; Prens Paul, Prenses Susan, onların çocukları ve tavşanları vardı. Paul Delprat, bu prensliği "devam etmekte olan yaratıcı kurgusu" olarak tanımlıyor.

9. James Spielman ve Kevin Baugh - Molossia Cumhuriyeti

1977'de iki Oregon'lu genç tarafından Büyük Vuldstein Cumhuriyeti olarak kurulan Molossia Cumhuriyetinin uzun bir tarihi var. Bir dönem, Avrupa'da gezinen göçebe bir ülke olarak takılan ülke, daha sonrasında Kuzey California'ya ve Nevada'ya yerleşti. Bu cumhuriyet diğer mikroülkelerin de saygısını kazandı ve 2000 senesinde Mikroülkeler Arası Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaptı. Molossia Cumhuriyeti, Küba'nın meskun bir adası olan Ernst Thälmann adasında hala varlığını sürdürdüğünü söyledikleri Doğu Almanya ile savaş halinde (Ernst Thälmann adasına, Küba hükümeti tarafından sembolik bir eylem olarak Doğu Almanyalı politikacının adı verilmişti)

10. Giorgio Carbone - Seborga Cumhuriyeti

Seborga Cumhuryeti 1960'larda, İtalyan çiçekçi Giorgio Carbone tarafından, Fransa sınırındaki küçük köyünün İtalya tarafından hiçbir zaman üstlenilmediği iddiasıyla kuruldu. Bu fikir bölge halkının da ilgisini çekti ve kendi yarı-ciddi cumhuriyetlerini kurdular. Carbone öldükten sonra mikroülke "Muhteşem Giorgio II" tarafından yönetiliyor.

11. Georgette Bertin-Pourchet - Saugeais Cumhuriyeti

İsviçre sınırındaki 11 kasabayı kapsayan Saugeais Cumhuriyeti, 1947'de bir yerel şakaolarak kuruldu. Daha sonra turistik bölge haline gelen ve yerel lezzetlerin tanıtımına aracı olan ülkenin kendi sınır kapısı ve resmi pulu var

12. Çeşitli Okul Öğretmenleri - Elleore Krallığı

1940'larda bir grup ilerici Danimarkalı okul öğretmeni, Elleore'deki meskun bir adayısatın alıp kendi ayrılıkçı devletlerini oluşturdular. Girişimleri pek başarılı olmadı (bölgenin kuş korunağı düzenlemeleri kale inşa etme girişimlerini sekteye uğrattı), ama ada bölge halkı tarafından hâlâ çok seviliyor ve insanlar her sene bir hafta boyunca konserve sardalyaları yasaklama ve kendi icat ettikleri spor Cracket'i oynama geleneklerini kutlamak için adaya hücum ediyorlar.

13. Giorhio Rosa - Rose Adası Cumhuriyeti

Resmi Esperanto ismi Insulo de la Rozoj olan Rose Adası Cumhuriyeti, 1968'de Adriyatik Denzinin üzerindeki yapay bir adanın üzerine İtalyan mimar Giorgio Rosa tarafından kuruldu. Bu platform bir süre mimarın kendi restoranı, gece kulübü ve hediyelik eşya dükkanı olarak hizmet verdi. İtalyan hükümeti, bu yapay adayı önceleri insanların vergi ödemeden alışveriş yapabilmeleri vaadiyle turistlerin ilgisini çekme fırsatı olarak görse de ertesi sene adayı patlayıcılarla yok etti.

14. Travis McHenry - Calsahara Diyarı

Calsahara Diyarı ("California" ve "Sahara" sözcükleriniden meydana geliyor), Los Angeles'a arabayla üç saat uzaklıkta bulunuyor. Travis McHenry tarafından yönetilen mikroülke, 2009 yılında 24 kilometrekarelik bir toprak parçasını bağımsız devlet olarak ilan etti. Para birimleri ise bulgur.

15. Eric Lis - Aerican İmparatorluğu 

1987'de 5 yaşındaki Kanadalı bir çocuk tarafından kurulan ülke kendisini 'Mikroülkelerin Monty Python'u' olarak adlandırıyor. New York Times'a göre esas olarak internet tabanlı olan bu mikroülkenin halkı, 'Büyük Penguen' olarak adlandırılan bir tanrıya tapıyorlar.

Etiketler:
 
Bingöl’de 5.3 büyüklüğünde deprem!
 
“İkinci Afganistan sendromu”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Kfr, hakaret ieren; dil, din, rk ayrm yapan; yasalara aykr ifade ve beyanda bulunan ve tamam byk harflerle yazlan yorumlar yaynlanmayacaktr.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylalacan, yazlan yorumlarn sorumluluunun tarafma ait olduunu, yazmn, yetkililerce, fikrim sorulmakszn yayndan kaldrlabileceini bu siteye girdiim andan itibaren kabul etmi saylrm.
 

Bu haber henz yorumlanmam...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarnz Facebook hesabnz zerinden yapn hemen onaylansn...
KATEGORDEK DER HABERLER
Bingöl’de 5.3 büyüklüğünde deprem!
Depremin ardından 24 artçı sarsıntı daha yaşandı
Başbuğ'un avukatına hırsızlık şoku!
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatı Betül Ayberk'in düğününde, ...
Bill Gates ve Mark Zuckerberg’ten ortak proje
Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Bill Gates ve Mark Zuckerberg, ...
 
Parayı duyan akraba oldu
8 yıl önce HIV'li kan verilen Y.Ç.'nin (9) ailesi 1 milyon 800 bin TL'lik ...
İmam nikahlı eşini kızıyla beraber öldürdü!
Buca ilçesinde imam nikahlı eşi ve onun kızı tarafından bıçaklanan kişi hayatını kaybetti.
'Bize engel olan zihinler'
Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, kaldırımlara engelli rampalarının önüne ...
 
Anne ve kızının katil zanlısı intihar etti
Bursa’da 5 yıldır birlikte yaşadığı Mükerrem Alemdağ ile kızı Fadime Aytekin ...
İstediği yoldan gitmeyen taksicinin boğazını kesti
İstanbul Kartal’da boğazı kesilerek öldürülen taksicinin katili yakalandı. ...
Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı
Kasım ayında yüzde 0,45 artması beklenen enflasyon, yüzde 0,67 artış gösterdi.
 
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
FACEBOOK'TA GAZETE HAYAT
TWITTER'DA GAZETE HAYAT
Ana Sayfa Gündem Siyaset Ekonomi Spor Magazin Dünya Yaşam Medya
KnyeKnye letiimletiim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Gnn HaberleriGnn Haberleri
Maxiva bahis sitesi -izmir escort -