Günün tüm haberleri Künye İletişim Reklam
Gazete Hayat
Hakkari sele teslim!
Hakkari sele teslim!
Meteoroloji'den kritik uyarı!
Meteoroloji'den kritik uyarı!
Lice’de çatışma!
Lice’de çatışma!
Kılıçdaroğlu isyan etti
Kılıçdaroğlu isyan etti
PKK'ya darbe!
PKK'ya darbe!
GÜNDEM

Hulusi Akar'dan açıklama

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Ankara, PKK terör örgütüyle mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. PYD/YPG, PKK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Bu iki örgütün birbiriyle irtibatı ve işbirliği apaçık ortadadır." dedi.

11.5.2016 - 12:54
Hulusi Akar dan açıklama

Akar, "10. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı"nın  açılışında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bayraklaşan yurt topraklarının, vatanın  egemenlik ve bağımsızlığını korumak, milletin birlik, beraberlik ve güvenliğini  sağlamak maksadıyla faaliyetlerini büyük bir gayret, fedakarlık ve kararlılık  içinde sürdürdüğünü anlattı.

Bu kapsamda terörle mücadelenin yurtiçinde ve yurtdışında asker, polis  ve köy korucuları tarafından omuz omuza ve kararlı bir şekilde sürdürüldüğünü, bu  yöndeki gayretlerinin teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilinceye kadar aynı  azim ve kararlılıkla devam edeceğini dile getiren Akar, "Bunu da en az zayiatla  ve masum insanlara zarar vermeden yapmaya çalışmaktayız. Bu vesileyle terörle  mücadelede şehit olan kahraman asker, polis ve köy korucularımızı ve menfur  terörist saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da rahmetle anıyor,  kahraman gazilerimize de acil şifalar diliyorum." diye konuştu.

Konferansın, üye ülkelerin silahlı kuvvetleri arasında işbirliği ve  dayanışmayı güçlendirerek, Balkanlar'da istikrar ve güvenin korunmasına ve  geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlendiğini ifade eden Akar, 2007  yılının nisan ayında Atina'da düzenlenen ilk konferanstan bugüne kadar ciddi ve  önemli ilerlemeler kaydedildiğini aktardı.

İlk periyotta her ülkenin birer kez konferansa ev sahipliği yaptığını,  bu dönemde üye ülkeler arasındaki işbirliği arzusunun somut projelere  dönüştüğünü, sürecin Balkanlar'da güvenlik ortamının yerleşmesine önemli katkılar  sağladığını dile getiren Akar, ancak hala yapılması gereken çok şey olduğunu  ifade etti.

Hulusi Akar, bugünün belirsiz ve istikrarsız güvenlik ortamında çok  farklı ve karmaşık risk ve tehditlerle karşı karşıya olunduğunu, terörizm,  örgütlü suçlar, siber tehdit, enerji ve besin kaynaklarının yetersizliği, düzensiz göç ve yabancı terörist savaşçılar gibi asimetrik, ulus ötesi, çok  boyutlu tehdit ve risklerin dünyada güvenlik ve istikrarı bozduğunu vurguladı.

132 BİN GÖÇMEN YAKALANDI

Akar, şöyle devam etti:

"Bölgemizde hepinizin bildiği gibi düzensiz göçle yoğun bir şekilde  mücadele etmekteyiz. Bu kapsamda ilgili ülkelerle ve NATO ile koordinasyon ve  yakın işbirliği içindeyiz. Son 3 yılda Ege Denizi'nde Türkiye tarafından 132 bin  civarında yasadışı göçmen yakalanmıştır. Ülkelerin tek başına bu tehditlerle başa  çıkabilmeleri pek mümkün görülmemektedir. Bu yüzden uluslararası çözüm üretmek  bir gerekliliktir. Eğer beraberce hareket etmez ve gerekli önlemleri almazsak,  sonunda ülkelerimiz çok daha büyük bedeller ödeyerek, daha büyük problemlerle  uğraşmak zorunda kalacaktır."

Balkan devletleri olarak Suriye, Irak ve Ukrayna gibi bölgelerle  yakınlığı nedeniyle ortak krizlerle karşı karşıya olduklarını, birlikte hareket  edilerek bölgesel problemlerin engellenmesinin mümkün olacağını belirten Akar, bu  kapsamda, konferansın söz konusu sorunların çözümüne yönelik arayışlar için uygun  bir platform olduğunu, barış, güvenlik ve istikrar alanında birlikte hareket etme  konusunda örnek teşkil ettiğini, küresel barışa da önemli katkılar sağladığını  ifade etti.

Akar, Ortadoğu'nun, terörizm, sınır anlaşmazlıkları, etnik ve  mezhepsel çatışmalarla çalkalandığını, özellikle Suriye ve Irak'taki  çatışmaların, uluslararası kuruluş ve ülkelerin harekete geçme yönündeki  isteksizliği, yavaş davranması sebebiyle daha da zor bir hal aldığını belirterek,  şunları kaydetti:

"Bölgedeki en şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye krizi, 2. dünya  harbinden bu yana dünyanın en büyük insani krizi olma niteliğini taşımaktadır. Bu  kriz, 500 binden fazla insanın yaşamına mal olmuş ve milyonlarcasının da evlerini  terk etmelerine sebep olmuştur. Maalesef Suriye şimdi bir bataklığa dönüşmüş durumdadır. Bu krizin doğal olarak Suriye'nin komşularından başlayarak, bütün  dünyaya yansıyan etkileri vardır. Yaklaşık 5 milyon Suriyeli, Suriye toprakları  dışında, çoğunlukla da komşu ülkelerde yaşamaktadır. Bunlardan 3 milyon civarında  Suriyeli Türkiye'de misafir edilmektedir. Bu rakam tek bir ülkede bulunan en yüksek mülteci sayısıdır. Şu ana kadar mülteciler için Türkiye Cumhuriyeti  Devleti olarak, kendi milli bütçemizden 10 milyar dolarcivarında bir harcama  yapılmıştır. Bütün bu zorluklara rağmen Ankara bütün mültecilere açık kapı  politikası uygulamaya devam etmektedir."

"Hiçbir gerekçeyle hiçbir terörist hareket meşru gösterilemez"

Orgeneral Akar, terörizmin dünyaya yönelmiş diğer büyük bir tehdit  olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hiçbir gerekçeyle hiçbir terörist hareket meşru gösterilemez,  meşruiyet kazandırılamaz. Bizler teröre karşı birlikte savaşmalıyız. Ankara, PKK  terör örgütüyle mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. PYD/YPG, PKK terör  örgütünün Suriye'deki uzantısı olarak ortaya çıkmıştır.  Bu iki örgütün  birbiriyle irtibatı ve işbirliği apaçık ortadadır. Bu durum dünyanın büyük bir  çoğunluğu ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmaktadır. PKK bir taraftan  masum insanları öldürürken, diğer taraftan da uluslararası kamuoyunda meşruiyet  kazanma gayreti içerisinde bulunmaktadır. Benzer şekilde DAEŞ da özellikle  bölgemize genel olarak ise dünyaya tehdit teşkil eden en barbar terör  örgütlerinden biridir. Bu örgütün hiçbir şekilde İslam'ı ve Müslümanları temsil  etmesi söz konusu değildir. Önemli şehirlerimize yönelen kanlı intihar  saldırılarının yanı sıra son zamanlarda sınırdaki ilimiz Kilis, DAEŞ tarafından  hedef alınmaktadır."

Uluslararası koalisyonun bir parçası olarak 2013 yılından bu yana  DAEŞ'e karşı yoğun bir mücadele içinde bulunduklarını kaydeden Akar, "2013  yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz DAEŞ'i terör örgütü olarak  görmekteyiz. 2013'te bu tanımlama yapılmıştır ve o günden beri de bu örgüte karşı  terörist muamelesi yapmaktayız." dedi.

Suriye sınırında DAEŞ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen  saldırılara anında misliyle karşılık verildiğini söyleyen Akar, "Bugüne kadar  Suriye ve Irak'ta TSKtarafından yaklaşık bin 300 DAEŞ mensubu terörist etkisiz  hale getirilmiş, çok sayıda silah, roket, mevzi, araç ve bina imha edilmiştir."  diye konuştu.

"Suriye sınırında yaklaşık 375 bin kişi yakalanmıştır"

Teröre karşı savaşmanın ve yabancı terörist savaşçıların  hareketlerinin engellenmesinin en önemli şartlarından birisinin yasadışı sınır  geçişlerinin önlenmesi olduğunu, bu kapsamda son 3 yılda Ankara'nın özellikle  Suriye ve Irak hudutlarında gerek personel, gerek teknoloji ve gerekse kaynaklar  bakımından güvenliği en üst seviyeye çıkardığını dile getiren Akar, "Alınan  tedbirler sonucu Suriye krizinin başladığı 2011 yılından beri Suriye sınırında  yaklaşık 375 bin kişi yakalanmıştır. Bunlara yasal yollardan, kapılardan giren mülteci sayısı dahil değildir" dedi.

Karadeniz ile ilgili olarak bölgede güvenli bir ortamın devam  ettirilmesine büyük önem verdiklerini, bu maksatla bölge ülkelerinin deniz  unsurlarının katılımıyla çok sayıda müşterek faaliyet icra ettiklerini anlatan Akar,Karadeniz'deki güvenliği yakından ilgilendiren Ukrayna krizinin  uluslararası hukuk çerçevesinde ve bu ülkenin toprak bütünlüğü desteklenerek kısa  sürede çözülmesi dileğinde bulundu.

Balkanlar'ın Ankara açısından sadece siyasi, ekonomik ve coğrafi  olarak değil aynı zamanda tarihi ve kültürel olarak da bir öncelik meselesi  olduğunu belirten Orgeneral Akar, Ankara ve birçok Balkan devletinin mükemmel  ikili ilişkilere sahip olduğunu dile getirdi.

Ankara'nın, Balkan ülkelerinin Avrupa ve Atlantik kurumlarıyla  bütünleşmesini ve sosyoekonomik kalkınmalarını desteklediğini ifade eden Akar,  bunun aynı zamanda konferansın bölgesel güvenlik için NATO, AB ve diğer  uluslararası kuruluşlarla işbirliği sağlanması amacıyla da uyumlu olduğunu  anlattı.

Akar, bilgi paylaşımı ve işbirliğinin her zamankinden daha önemli bir  hale geldiğini sözlerine ekledi.

AA

Etiketler:
 
EURO 2016'da sürpriz isimler olabilir
 
Irak'ta bombalı saldırı: En az 16 ölü, 40 yaralı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın bir günü nasıl geçiyor?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TPB Parlamento Dergisi'ne konuştu. ...
Volkan Bozkır: Vize muafiyetinin terör yasasıyla bir ilgisi yok
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Fransa'nın ...
11 terörist öldürüldü
Kuzey Irak'ta Avaşin-Basyan ve Şemdinli'ye hava harekatı düzenlendi. Kuzey ...
 
Başbakan kim olsun? anketi yapıldı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevden ayrılma kararının ardından internette ...
Bakanlar Kurulu'ndan IŞİD ve El Kaide kararı
Bakanlar Kurulu, IŞİD ve El Kaide terör örgütleriyle bağlantılı kişiler ...
Yargıtay MHP incelemesini tamamladı
Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'nin temyiz başvurusunda ön incelemeyi ...
 
PYD'nin terörist yasası
PYD terör örgütü, Suriye’de işgal altında tuttuğu topraklarda kendi çizgilerinde ...
İsrail Başkonsolosu: Türkiye ile birlikte Suriye'ye operasyon yapabiliriz
İki yıldır İsrail'in İstanbul Başkonsolosu olan Shai Cohen, Türkiye'nin ...
Kilis'te dükkanını açan esnaflara Türk bayrağı dağıtıldı
Suriye'den atılan roketlere maruz kalan Kilisli esnaflara iş yerlerini ...
 
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
FACEBOOK'TA GAZETE HAYAT
TWITTER'DA GAZETE HAYAT
Ana Sayfa Gündem Siyaset Ekonomi Spor Magazin Dünya Yaşam Medya
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva